Results

Ako vybrať okná na dom

Keďže v interiéri trávime väčšinu dňa, mal by byť navrhnutý tak, aby sme nestrácali kontakt s prirodzeným svetlom. Pri návrhu okenných otvorov sa cielene osvetľujú aj samotné plochy, ktoré potrebujú lepšie svetelné podmienky, napríklad pracovné stoly alebo miesta, kde svoju úlohu zohráva bezpečnosť (schodiská). Ideálne je, ak svetlo do miestnosti prichádza z dvoch strán. Jednou z možností, ako dosiahnuť ideálne množstvo svetla v interiéri, sú veľké sklenené plochy vo fasáde.

Podľa čoho vyberať okno na dom?

Pri výbere okna, respektíve zasklenej fasády, sú dôležitými parametrami dispozičné riešenie budovy a zámery architekta. Na ne potom nadväzujú faktory ako:

 • tepelno-technické parametre budovy
 • celková energetická bilancia objektu
 • parametre prestupu svetla cez výplne
 • vetranie

Funkčné a technické kritériá na sklenenú výplň okna sa dajú zhrnúť do niekoľkých bodov, najdôležitejšími sú:

 • požiadavka na priepustnosť slnečného žiarenia
 • čírosť skla
 • jeho farebnosť
 • požiadavka na tepelnú ochranu
 • ochrana proti hluku
 • mechanická bezpečnosť

Okrem umiestnenia okna a jeho rozmeru treba pri výbere okna zvážiť aj spôsob ovládania, profil a stavebnú šírku. V prípade strešného okna sú dôležité typ a tvar strechy aj požiadavka na rozloženie osvetlenia. 

Pozrite si naše video, ktoré vám pomôže rozhodnúť sa pre to správne okno pre vás

Najčastejšie rozmery okien

Jednokrídlové okná

Plastové okno 50x50
Plastové okno 65x65
Plastové okno 80x90
Plastové okno 80x100
Plastové okno 80x120
Plastové okno 95x110
Plastové okno 110x100
Plastové okno 110x120
Plastové okno 110x140

Dvojkrídlové okná

Plastové okno 25x110
Plastové okno 125x130
Plastové okno 135x110
Plastové okno 135x135
Plastové okno 145x110
Plastové okno 145x130
Plastové okno 145x145
Plastové okno 150x150

Okno a tepelné zisky

Kvalitné okná na dom

 

Pri návrhu okien sú rozhodujúce veľkosť zasklených plôch a orientácia jednotlivých miestností pasívnej budovy k svetovým stranám. Južná, juhovýchodná a juhozápadná orientácia zasklených plôch sú z hľadiska tepelných ziskov najvýhodnejšie. Naopak, severná expozícia prináša minimum solárnej energie, preto je vhodné minimalizovať plochu výplňových konštrukcií na severnej strane. Okná pre pasívne a nízkoenergetické domy musia spĺňať podmienky vysokej kvality.

Výber okna je dôležitý, pretože najviac tepla uniká práve cez netesniace okná. Z hľadiska šetrenia energií bývajú slabým miestom okraje skiel okna a rám.

Okná pre pasívne domy

Od 1. januára 2021 musia podľa smernice všetky novostavby postavené po tomto dátume spĺňať požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou spotrebou energie. Zmena zákona má znížiť negatívne dopady na životné prostredie. Spotreba energie domu v energetickej triede A0 je pritom až o 90 % nižšia v porovnaní so štandardným rodinným domom. Hodnota primárnej energie A0 sa dá dosiahnuť:

 • splnením požiadaviek na tepelnotechnické vlastnosti obalových konštrukcií
 • výberom vhodného zdroja vykurovania
 • výberom vhodného zdroja prípravy teplej vody

Tepelnoizolačné vlastnosti okna

Na vykurovaní však usporíte aj vtedy, keď zvolíte okná s čo najnižším koeficientom súčiniteľa prestupu tepla, ktorý poukazuje na tepelnoizolačné vlastnosti okna.

Index prechodu tepla cez okno je jedným z najdôležitejších parametrov okna.

Energetická účinnosť a celková kvalita okenných rámov sa meria hodnotou Uw, ktorá vyjadruje únik tepla za 1 sekundu na 1 m2. Súčiniteľ prechodu tepla v energeticky efektívnom dome by mal byť nižší ako 0,85 W/(m2K). V takomto dome sú samozrejmosťou okná s trojsklom a veľké sklenené výplne. 

Dvojsklo alebo trojsklo? 

dvojsklo alebo trojsklo

Sklo v oknách tvorí až 85 % plochy. V prípade nízkoenergetických a pasívnych domov je pri orientácii okna na sever optimálnym riešením izolačné trojsklo, pretože tepelné zisky na tejto strane domu budú menšie aj v zime.

Izolačné trojsklá majú o približne 45 % nižšie tepelné straty ako dvojsklá pri rovnakých podmienkach.

V rodinných domoch a bytoch už v súčasnosti nemajú dvojsklá čo hľadať, vhodné sú maximálne do nevykurovaných skladov alebo garáží. Na druhej strane, pridaním správneho typu do skladby trojskla môžete dosiahnuť aj zaujímavú protihlukovú a protislnečnú ochranu či rôzne triedy bezpečnosti. 

Finančne nenáročné zlepšenie energetickej účinnosti okien

Výber úsporného a udržateľného okna spočíva predovšetkým v správnom type rámika.

Až 5 % nákladov na energie dokáže ušetriť dištančný rámik SWISSPACER s tzv. teplou hranou, ktorá je alternatívou hliníkových a nerezových dištančných rámikov.

Je vyrobený z pevného a výnimočne dobre izolujúceho kompozitného plastu a môže sa pochváliť patentovanou tepelnoizolačnou technológiou. Unikátne účinky systému SWISSPACER potvrdila aj Štúdia Inštitútu pre pasívne domy Darmstadt, v ktorej sa preukázalo, že takmer 100 % certifikátov pre fasády pasívnych domov získali investori práve vďaka systémom SWISSPACER

Dôležité vlastnosti skla pre okno

Pri riešení zasklených plôch a výbere okna sa však treba orientovať aj podľa indexu nepriezvučnosti (Rw), ktorý vyjadruje schopnosť okna tlmiť zvuk z vonkajšieho prostredia. Dobrú nepriezvučnosť možno dosiahnuť zvolením rozdielnej hrúbky skiel použitých v izolačnom dvojskle alebo trojskle. Okrem súčiniteľa prestupu tepla a indexu nepriezvučnosti je dôležitým súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia udávaný v percentách, tzv. solárny faktor.

Čím je tento faktor vyšší, tým viac tepla zo slnka získame, čo je výhodné najmä v zime. Naopak, sklo s vysokým solárnym faktorom v lete zapríčiňuje prehrievanie interiéru a zvyšuje náklady na klimatizáciu.

Odporúča sa preto do severne orientovaných miestností. 

Ako sa chrániť pred neželaným slnkom?

protislnečné okná na dom

 

Teplo či slnečný svit, ktoré sa cez okná prirodzenou cestou dostávajú do interiéru, sú síce zadarmo, no aj tak ich treba regulovať, aby nedošlo k neželanému prehrievaniu interiéru. Vývoj okien pokročil i v tejto oblasti a súčasné zasklenia spĺňajú náročné požiadavky na tepelný komfort. Kým v minulosti sa protislnečná ochrana presklených plôch dosahovala najmä sklami farbenými v hmote, prípadne pridaním reflexie, v súčasnosti sa rieši transparentnými sklami s protislnečným povlakom rôznych odtieňov. Dobrou pomôckou pri ich výbere je šikovná aplikácia GLASS Compass. Okná je vhodné vybaviť aj účinným a kvalitným tieniacim systémom, ktorý prispieva k optimalizácii komfortu bývania. 

Ideálny variant budúceho zasklenia

Ponuka na trhu okien je naozaj pestrá, dostupné sú rôzne materiály:

 • hliníkové
 • hliníkovo-kovové
 • celokovové.

Všetky druhy sa vyrábajú v pekných a pôsobivých dizajnoch a farbách, ale z hľadiska funkčnosti je dôležité zamerať sa najmä na materiál s dlhou životnosťou a dobrými vlastnosťami. Výrobca alebo dodávateľ okien by sa mal vedieť správne orientovať v dostupných materiáloch a mal by vedieť investorovi vysvetliť, že cena a estetické vyhotovenie zvoleného typu zasklenia a rámu nie sú pri výbere okien najdôležitejšími faktormi. Popri výbere farby či dekoru a následnej dileme, či antracitové alebo čierne okenné rámy, odporúčame sústrediť sa na parametre zasklenia a samotného okna.

S výberom ideálneho typu variantu budúceho zasklenia pomôže aj prehľadná a intuitívna aplikácia CalumenLive.

09/14/2021 - 08:56