Pokiaľ staviate nový dom alebo rekonštruujete staršie bývanie, oplatí sa venovať dostatok pozornosti výberu skiel pre okná. Tie majú významný vplyv na užívateľský komfort. Bežná prax je taká, že architekti či dodávatelia okien často pracujú s osvedčenými modelmi, často s hlavným dôrazom na nízku cenu či parametre ovplyvňujúce iba úsporu tepla. Na ďalšie parametre sa mnohokrát zabúda.
Pritom moderné sklá ponúkajú množstvo veľmi zaujímavých vlastností, ktoré majú kľúčovú úlohu pri maximalizácii užívateľského komfortu. Preto sa oplatí sledovať trendy as architektom či dodávateľom okien konzultovať viac požiadaviek ako len úniky tepla či cenu. Možno budete prekvapení možnosťami, ktoré voľba skiel so špeciálnymi vlastnosťami a ich správna kombinácia môže priniesť kvalite vášho bývania.
Pre uľahčenie výberu skiel a ich optimálne skladanie do okien s dvojsklami alebo trojsklami sa oplatí využiť online kalkulačnú aplikáciu Calumen. Umožňuje zostaviť rôzne typy skla do kombinácií, pri ktorých prepočíta parametre. Výsledkom je technický list s údajmi o prestupe svetla, solárnom faktore, súčiniteľmi prestupu tepla, nepriezvučnosti a bezpečnostnej triedy. A v neposlednom rade aj vaša spokojnosť s komfortným bývaním.
Čo je potrebné vedieť pred použitím Calumen
Aplikácia pracuje s rôznymi parametrami skiel, ktoré pre rôzne nastavenia v jednotlivých krokoch ponúka v menu. Je dobré pred použitím aplikácie preštudovať ponuky rôznych typov skiel a zoznámiť sa s ich vlastnosťami a benefitmi.
Je dôležité ujasniť si základnú východiskovú situáciu stavby a z toho vyplývajúce normy, predpisy a technické možnosti či požiadavky. A nemenej dôležité je premyslieť si svoje potreby a priority užívateľského komfortu pre okná v jednotlivých miestnostiach.
Online návrh zasklenia Calumen
Stavebné normy
Pre každý typ stavby platia určité konkrétne stavebné normy, ktoré je nutné pri výbere okien vziať do úvahy. Požiadavky na okná pre stavbu nízkoenergetického či pasívneho domu sú iné ako napríklad v kancelárskej budove. Ale aj v rámci jednej stavby môžu pre rôzne priestory platiť odlišné požiadavky na parametre okien – napríklad pre nevykurované priestory (garáž, sklad či kôlňa) môžu byť požiadavky na úroveň tepelnej izolácie i svetelnej priestupnosti iné ako v obytnej miestnosti s francúzskymi oknami.
V aplikácii Calumen si jednotlivé normy môžete navoliť do základného nastavenia a ponuka použiteľných parametrov sa automaticky prispôsobí požiadavkám zvolenej normy.
Počet skiel
Častá dilema, či zvoliť dvojsklo alebo trojsklo obvykle vyriešia stavebné normy, kde sú požiadavky na parametre okien jasne dané, takže počet skiel v okne z týchto požiadaviek obvykle vyplynie.
Napríklad, normy pre pasívne domy platné od roku 2022 vyžadujú také termoizolačné vlastnosti okien, ktoré je možné splniť iba pri použití trojskla.
Dvojsklá môžu vyhovovať na použitie v nevykurovaných priestoroch či pri rekonštrukciách bytov so slabšou stavebnou konštrukciou a jedna vrstva skla môže byť vyhovujúca napríklad pri interiérových priečkach a podobne.
Základná sklovina - substrát
Najzákladnejšími typmi skla sú: PLANICLEAR – štandardné sklo s miernym farebným nádychom do zelena a DIAMANT – nadštandardné extrémne číre bezfarebné sklo.
Kombinácia rôznych skiel pre rôzne okná
Niekedy je výhodné mať v rôznych miestnostiach domu okná s odlišnými kombináciami jednotlivých skiel, pretože tak je možné maximalizovať užívateľský komfort. Najčastejším rozdielom sú odlišné požiadavky na okná na južnej a severnej strane, kde pomocou odlišnej skladby skiel je možné docieliť odlišné vlastnosti – predovšetkým v oblasti tepelných ziskov zo slnečného žiarenia zvonku dovnútra a minimalizácie energetických strát zvnútra von. Niekde oceníte aj protislnečnú ochranu, protihlukové vlastnosti alebo bezpečnostnú úpravu.
Na dosiahnutie špeciálnych vlastností sú mnohokrát výhodnejšie trojsklá, pretože umožňujú väčšiu variabilitu kombinácií vlastností podľa očakávania užívateľa. Najvýhodnejším riešením je použitie trojskla so špeciálnymi funkčnými povlakmi skla – najčastejšie sa tieto povlaky používajú pri vonkajšom a vnútornom skle.
Pri všetkých typoch skiel je dôležitá aj hrúbka skla v mm, ktorú je v aplikácii Calumen možné nastaviť pre každú vrstvu zvlášť.
Funkčné povlaky skla - neviditeľné kúzlo
Mikroskopické a ľudskému oku neviditeľné kovové povlaky sú modernou metódou, ako prepožičať jednotlivým vrstvám skla špecifické vlastnosti. Tieto povlaky sa používajú zvonku aj zvnútra a pokiaľ sa u jednotlivých vrstiev skla aplikujú rôzne typy povlakov, užívateľský komfort okna môže príjemne prekvapiť. Pomocou Calumen môžete efekt kombinácií jednotlivých povlakov preskúmať.
Najčastejšie používané povlaky pre okná a fasády:
ECLAZ / ECLAZ ONE – nízkoemisný, vysoko transparentný, s vysokými ziskami zo slnečného žiarenia, odráža teplo späť do miesnosti PLANITHERM – nízkoemisný, s vysokou svetelnou priepustnosťou, odráža teplo späť do miestnosti COOL-LITE – protislnečný, odráža teplo smerom von
Niektoré špeciálne vlastnosti skla vyžadujú spojenie viacerých sklenených vrstiev – používajú sa najmä pri požiadavke na protihlukovú ochranu alebo bezpečnostné vlastnosti.
Medzipriestory medzi sklami umocňujú termoizolačné vlastnosti okna
Pre maximalizáciu termoizolačných vlastností okien je dôležitá aj konštrukcia rámov s kvalitným vnútorným tesnením a vhodnými (najlepšie teplými) dištančnými vnútornými rámčekmi, vzduchotesné osadenie okien či sklenených plôch do konštrukcie domu a druh izolačného plynu v medzipriestore medzi sklami.
Okrem vzduchu sa ako výplň medzipriestoru používa predovšetkým argón a kryptón – v Calumen je možné nastaviť typ týchto plynov a šírku medzipriestoru v mm. Pokiaľ máte zvýšené nároky na protihlukovú ochranu, šírka medzipriestorov má na akustickú izoláciu tiež vplyv.
Čo je potrebné vziať do úvahy pred výberom kombinácie skiel pomocou Calumen
Pokiaľ plánujete stavbu alebo rekonštrukciu a pripravujete sa na výber okien, je dobré ujasniť si niekoľko dôležitých okolností a požiadaviek:
Aká je orientácia budovy a jednotlivých miestností s ohľadom na svetové strany? Predovšetkým sever a juh. Orientácia je kľúčová najmä pre požiadavky na solárne zisky, potrebu tepelnej izolácie, svetelnú priepustnosť a protislnečnú ochranu.
Akustické podmienky – pokiaľ sa vyžaduje protihluková ochrana, treba na to myslieť v úvode plánovania, pretože na akustické vlastnosti okna má významný vplyv aj šírka medzipriestoru medzi sklami av súvislosti s tým aj celková hrúbka rámu. Ideálne je poznať požadované hodnoty Rw, pokiaľ sú definované.
Aké sú požiadavky na protislnečnú ochranu a aké sú možnosti použitia vonkajšej protislnečnej ochrany – žalúzií a ďalšieho tienenia.
Je definovaný solárny faktor?
Existuje svetlotechnický posudok, prípadne sú definované požiadavky na priepustnosť svetla?
Akú mieru vonkajšej a vnútornej reflexie očakávate (v %)? Sklá môžu mať rôznu úroveň antireflexnej úpravy.
Požadujete bezpečnostné vlastnosti skla? Existujú rôzne stupne bezpečnostnej ochrany.
Sú známe požiadavky na súčiniteľ tepelného prestupu skla – Ug? Táto požiadavka sa spravidla riadi stavebnými normami.
Dizajnové požiadavky – napríklad špecifická farebnosť skla, zrkadlový efekt, nepriehľadnosť, dekoratívnosť a podobne.
Veľkosť okien alebo požadovaných sklenených plôch.
Konštrukčné vlastnosti stavby.
Plánovanie a kalkulácia vlastností okien vám uľahčí aplikácia Calumen
Všetky známe okolnosti a požiadavky na funkčnosť okien si môžete nadefinovať v mnohých variantoch porovnať pomocou aplikácie Calumen, ktorú nájdete na www.calumen.com. Túto aplikáciu ocenia aj váš architekt či dodávateľ okien.
Ako na to?
Po registrácii a prihlásení máte možnosť otestovať rôzne kombinácie skiel, povlakov, špeciálnych úprav a výplní medzipriestoru medzi sklami – podľa požadovaných finálnych vlastností výsledného okna.
Nastavenie zahájite voľbou lokalizácie – podľa toho, v ktorej krajine budete stavbu realizovať.
Ďalšou voľbou je výber z ponuky niekoľkých konkrétnych noriem, ktorým majú parametre okna vyhovieť.
Úvodná voľba lokalizácie a normy automaticky nastaví možnosti ďalšieho výberu parametrov, najmä základného parametra, ktorým je počet sklenených plôch vo výslednom okne (jednosklo, dvojsklo alebo trojsklo).
Po voľbe počtu skiel v okne sa objaví grafická vizualizácia ďalšieho nastavenia, ktorá ilustruje jednotlivé kroky a nastavenia všetkých vrstiev a medzipriestor, ktoré vaše okno bude mať.
Nasleduje voľba parametrov jednotlivých vrstiev okna – napríklad pri trojskle je to konkrétne zasklenie 1 + medzipriestor 1 + zasklenie 2 + medzipriestor 2 + zasklenie 3.
Pri každej zo sklenených vrstiev máte možnosť vybrať:
- substrát – základný materiál, z ktorého je sklo vyrobené - hrúbku skla v mm - špeciálny funkčný povlak – štandardne sa nachádza na pozíciách 2 a 5 (pri trojskle)
U sklenených vrstiev máte ešte možnosť vybrať voľbu vrstvenia skla – pri voľbe vrstveného skla potom u jednotlivých vrstiev nastavujete substrát, hrúbku vrstvy skla a prípadne aj ďalšiu vrstvu funkčného povlaku na druhej vrstve.
Po nastavení všetkých parametrov sklenenej vrstvy si v pravej časti formulára môžete overiť výsledné parametre vybranej kombinácie sklenenej plochy. Aplikácia vám ukáže nasledujúce parametre:
SVETELNÉ FAKTORY
Svetelná priepustnosť (TL)
Vonkajšie reflexie (RLe)
Vnútorné reflexie (RLi)
ENERGETICKÉ FAKTORY
Priestupnosť (TE)
Vonkajšie reflexie (Ree)
Vnútorné reflexie (Rei)
Absorbcia A1 (AE1)
Absorbcia A2 (AE2)
Absorbcia A3 (AE3)
SOLÁRNE FAKTORY
Solárny faktor (g)
Koeficient tienenia (SC)
TEPELNÁ PRIESTUPNOSŤ
Ug – W/(m²K)
AKUSTIKA
Rw (C; Ctr)
ODOLNOSŤ VOČI VLÁMANIU
Pri každom z medzipriestorov medzi sklenenými vrstvami máte možnosť vybrať:
výplň – (vzduch, argón, kryptón alebo ich vzájomnú kombináciu)
šírku medzery medzi sklami v mm
Môžete nastaviť aj uhol sklonu okna
Po nastavení parametrov všetkých vrstiev skla aj izolačných medzipriestorov medzi sklami je možné ešte v prípade potreby nastaviť uhol sklonu sklenenej plochy.
Výpočet parametrov
Po nastavení všetkých parametrov a po kliknutí na tlačidlo VYPOČÍTAŤ v pravej časti formulára vidíte parametre podľa zvolených vlastností, ktoré definujú výsledný užívateľský komfort.
Výsledkom finálneho výpočtu parametrov je technický list
Pokiaľ sú parametre jednotlivých vrstiev vyhovujúce, môžete na záver (na konci v pravej časti formulára) kliknúť na tlačidlo NÁHĽAD VÝSLEDKU a aplikácia zadané dáta spracuje a zobrazí vám prehľad finálnych detailných informácií o zvolených parametroch i výsledných vlastnostiach zasklenia, ktoré definujú užívateľský komfort.
Tento prehľad – technický list – máte možnosť stiahnuť v PDF alebo odoslať na Vami zadanú e-mailovú adresu.
Skladba skla zásadným spôsobom ovplyvňuje komfort používateľov a prevádzkové náklady budovy. Uistite sa, že výrobca okien alebo fasády umožňuje inštaláciu navrhnutej skladby.
Výhody online nástroja Calumen
Jednoduché intuitívne použitie
Výber produktov podľa lokality
Je dostupný v 13 jazykoch
Certifikácia od TUV
Výsledky je možné jednoducho zdieľať
Parametre pre udržateľnosť
Použitie aplikácie je zadarmo
Calumen poskytuje možnosť zorientovať sa v možnostiach kombinácií skiel s rôznymi vlastnosťami, ktoré maximalizujú užívateľský komfort okien, a to nielen odborníkom – architektom a výrobcom okien, ale aj každému záujemcovi z radov investorov.
Pokiaľ si v Calumen nadefinujete optimálnu skladbu skel pre svoje „okno snov“, aplikácia vám v podobe technického listu poskytne skvelý podklad pre konzultáciu s odborníkom.