Results

Katolícka univerzita v Ružomberku


Kontext

O výstavbe Univerzitnej knižnice KU sa diskutovalo už dávno. S konkrétnym plánom výstavby prišiel v roku 2008 rektor KU prof. Tadeusz Zasępa. Myšlienka vyplynula z nevyhnutnej potreby zabezpečiť pedagógom a študentom univerzity modernú knižnicu, ktorá by zodpovedala požiadavkám doby. Jej súčasťou, okrem rozsiahlych knižničných priestorov sústredených na štyroch podlažiach je univerzitný archív, prednáškové, galerijné priestory, priestory na organizovanie kultúrnych a spoločenských podujatí, tiché študovne, oddelenie vzácnych výtlačkov ako aj kaviareň.

Stavba je železobetónový skelet, vonkajší plášť tvorí kombinácia presklených plôch a prevetrávaného metalického obkladu, resp. v zinkovom titániu. Vonkajšie nástupné plató je zhotovené z pareného cédrového dreva  s prihliadnutím na jeho prirodzené starnutie.


Použité produkty

Pre pohodlie študentov a pedagógov Glassolutions Nitrasklo dodalo SGG ClLIMAPLUS® Antelio – strieborné. Vďaka protislnečnej ochrane sa v priestoroch nielen dobre číta, ale knihy nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Napriek tomu sú priestory dostatočne presvetlené. Taktiež je zabezpečená výborná tepelná izolácia.