Results

BENJAMIN FRANKLIN MUSEUM

Múzeum Benjamina Franklina vdychuje vízii architekta život

Glassolutions dodala sklo pre pôsobivú stenu pri vstupe do múzea Bena Franklina a tiež mimoriadne široké arkierové okno, ktoré ponúka úchvatný pohľad von z múzea. Bol tak splnený hlavný cieľ projektu - zatraktívniť vstup do budovy múzea.


Kontext

Komplex budov Franklin Court navrhli v roku 1976 svetovo preslávení architekti Robert Venturi, Denis Scott Brown a John Rauch pri príležitosti konania dvestého výročia. V roku 2011 sa inštitúcia National Park Service v štáte Philadelphia rozhodla prvýkrát od dvestého výročia pristúpiť k renovácii múzea Bena Franklina. Najala pre tento účel architektov zo spoločnosti Quinn Evans Architects. Cieľom projektu bolo zatraktívniť vstup do múzea a prispôsobiť ho viac potrebám návštevníkov i zamestnancov. Riešenie: látková markíza bola nahradená sklenenou stenou, ktorá pomohla vytvoriť foyer a uľahčila prístup do suterénu budovy.


Použité produkty

Múzeum Benjamina Franklina sa pre verejnosť znovu otvorilo v septembri 2013 po dvoch rokoch renovácií, ktoré sa dotkli nielen exponátov múzea, ale aj architektonického poňatia celej budovy. Systém zasklenia bol pre tento projekt vytvorený skombinovaním extra číreho skla DIAMANT s bezpečnostným sklom SERALIT LITEX s potlačou a nízkoenergetickým izolačným sklom CLIMAPLUS ULTRA N II pre úsporu energie a maximálny priestup denného svetla. Sklenená stena bola navrhnutá tak, aby vytvorila vstupné lobby a zlepšila prístup do suterénu múzea. Jej prvky presne zodpovedajú spôsobe kladenia tehál v pôvodnej Venturiho tehlovej stene. Proces vytvorenia tejto sklenenej steny začal zachytením starých múrov pre napodobenie spôsobu previazania jednotlivých tehál. Ďalším krokom bolo vytvorenie fyzickej makety pre fázu návrhu aj výstavby - snahou bolo čo najlepšie imitovať textúru tehál. Vďaka sklu na vonkajšej aj vnútornej strane a orámovanie deliacej steny vzniká zaujímavý tieňový efekt, ktorý ešte zvýrazňuje hru svetiel.


Produkty

SGG DIAMANT

Extra číre a transparentné plavené sklo ponúka vysokú svetelnú priepustnosť bez zelenkavého zafarbenia skloviny.

"Hľadali sme nejakého naozaj mimoriadneho výrobca skla, ktorý by dokázal priviesť našu víziu k životu a Saint-Gobain nám umožnil experimentovať so vzormi, farbami aj technikami aplikácie, kým sme nedocielili požadovaného vizuálneho efektu a správnej rovnováhy medzi transparentnosťou a odrazom svetla."

Carl Elefante, ředitel Quinn Evans