Results

BENJAMIN FRANKLIN MUSEUM

Múzeum Benjamina Franklina vdychuje vízií architekta život

Glassolutions dodala sklo pre pôsobivú stenu pri vstupe do múzea Bena Franklina a tiež mimoriadne široké arkierové okno, ktoré ponúka úchvatný pohľad von z múzea. Bol tak splnený hlavný cieľ projektu - zatraktívniť vstup do budovy múzea.


Kontext

Komplex budov Franklin Court navrhli v roku 1976 svetovo preslávení architekti Robert Venturi, Denis Scott Brown a John Rauch pri príležitosti konania dvestého výročia. V roku 2011 sa inštitúcia National Park Service v štáte Philadelphia rozhodla prvýkrát od dvestého výročia pristúpiť k renovácii múzea Bena Franklina. Najala pre tento účel architektov zo spoločnosti Quinn Evans Architects. Cieľom projektu bolo zatraktívniť vstup do múzea a prispôsobiť ho viac potrebám návštevníkov i zamestnancov. Riešenie: látková markíza bola nahradená sklenenou stenou, ktorá pomohla vytvoriť foyer a uľahčila prístup do suterénu budovy.


Použité produkty

Múzeum Benjamina Franklina sa pre verejnosť znovu otvorilo v septembri 2013 po dvoch rokoch renovácií, ktoré sa dotkli nielen exponátov múzea, ale aj architektonického poňatia celej budovy. Systém zasklenia bol pre tento projekt vytvorený skombinovaním extra číreho skla DIAMANT s bezpečnostným sklom SERALIT LITEX s potlačou a nízkoenergetickým izolačným sklom CLIMAPLUS ULTRA N II pre úsporu energie a maximálny priestup denného svetla. Sklenená stena bola navrhnutá tak, aby vytvorila vstupné lobby a zlepšila prístup do suterénu múzea. Jej prvky presne zodpovedajú spôsobe kladenia tehál v pôvodnej Venturiho tehlovej stene. Proces vytvorenia tejto sklenenej steny začal zachytením starých múrov pre napodobenie spôsobu previazania jednotlivých tehál. Ďalším krokom bolo vytvorenie fyzickej makety pre fázu návrhu aj výstavby - snahou bolo čo najlepšie imitovať textúru tehál. Vďaka sklu na vonkajšej aj vnútornej strane a orámovanie deliacej steny vzniká zaujímavý tieňový efekt, ktorý ešte zvýrazňuje hru svetiel.


Produkty

SGG DIAMANT

Jedinečné číre sklo SGG DIAMANT má vynikajúce optické vlastnosti vďaka nízkemu obsahu oxidu železitého. To ho predurčuje na použitie do múzeí a obchodov, ale aj do interiérov domov.

"Hľadali sme nejakého naozaj mimoriadneho výrobca skla, ktorý by dokázal priviesť našu víziu k životu a Saint-Gobain nám umožnil experimentovať so vzormi, farbami aj technikami aplikácie, kým sme nedocielili požadovaného vizuálneho efektu a správnej rovnováhy medzi transparentnosťou a odrazom svetla."

Carl Elefante, ředitel Quinn Evans