Results

EIFFEL TOWER

Moderné a ekologické technické veľdielo

Sklenená podlaha je novým lákadlom na parížskej Eiffelovej veži. Glassolutions sa podieľala na obnove prvého podlažia veže, kde je podlaha vyrobená z protišmykového skla LITE-FLOOR XTRA GRIP. Vo výške 57 m nad zemou sa návštevníkom ponúka hneď dvojaký zážitok: úchvatný pohľad na mesto i vežu samotnú.


Kontext

Eiffelovu vežu navštívilo v jej histórii už viac ako 250 miliónov ľudí. Tento svetovo preslávený symbol Francúzska sa verejnosti prvýkrát otvoril pred 125 rokmi. Autorom projektu obnovy prvého podlažia veže o rozlohe 5400 m2 je francúzsky architekt Alain Moatti. Cieľom bolo priniesť celkom novú perspektívu mesta z veže pretvorením súčasných podláh. A cieľ bol bezo zvyšku splnený - sklenené zábradlie okolo stredového otvoru veže a doplnená sklenená podlaha otvárajú doposiaľ nevídaný pohľad na mesto i vežu samotnú.


Použité produkty

Na účely výstavby 130 m² pochôdzneho skleneného povrchu vyvinula Glassolutions vo svojom výrobnom závode EckeltGlas v Rakúsku špeciálne protišmykové sklo LITE-FLOOR XTRA GRIP. Snahou bolo dosiahnuť maximálnu transparentnosť, bez toho, aby bol akokoľvek obmedzený protišmykový aspekt podlahy.

Závod GLASSOLUTIONS ECKELT v Rakúsku, špecializujúca sa na premeny skla na komponenty využívané v rámci veľkých architektonických projektov po celom svete, vyrobil 64 geometricky rôznych sklenených panelov. 32 mm hrubé sklenené dosky LITE-FLOOR tvoria 3 vrstvy laminovaného bezpečnostného skla s medzivrstvami pre ešte väčšiu pevnosť. Každý zo sklenených prvkov unesie záťaž až 500 kg / m² a ponúka tak požadovanú bezpečnosť aj v prípade veľkých más návštevníkov. Špeciálne vyvinutá potlač XTRA GRIP je dodatočnou ochranou a protišmykovým prvkom. Vysoká kvalita potlače sklenených platní LITE-FLOOR XTRA GRIP kombinuje výnimočné mechanické aj estetické charakteristiky tohto úplne nového a jedinečného produktu.


Výsledok

Renovácia prvého podlažia trvala asi dva roky a jej súčasťou bola tiež kompletná obnova maloobchodov, reštaurácie i múzea oslavujúceho pamiatku pôvodného návrhára Gustave Eiffela. Vďaka solárnym panelom a veterným turbínam je prvé podlažie veže skvelou ukážkou ekologického dizajnu. Pred renováciou smerovala väčšina turistov výhradne do najvyšších poschodí veže, avšak unikátny zážitok, ktorý prináša sklenená podlaha, teraz láka oveľa viac návštevníkov práve do prvého podlažia.

"Rozhodol som sa zachovať geometriu pôvodného diela, ale aj ponúknuť celkom novú perspektívu jeho vnímania zo strany návštevníkov."

Alain Moatti

Architekt a spoluzakladateľ architektonickej firmy Moatti-Rivière