Results

TOWER BRIDGE

Dokonalá súhra medzi starou a novou technológiou

Pri príležitosti 120. výročia existencie presláveného londýnskeho symbolu Tower Bridge nainštalovala Glassolutions 11 metra dlhú sklenenú podlahu, z ktorej môžu návštevníci Tower Bridge sledovať rieku, cesty i chodníky z výšky 42 metra nad Temžou.


Kontext

Tower Bridge bol otvorený pre verejnosť 30. júna 1894 princom z Walesu, budúcim Edwardom VII. Predstavuje jeden z kľúčových symbolov Londýna. Jeho dokončenie v roku 1892 zavŕšilo osem rokov tvrdej práce piatich dodávateľov a celkom 432 stavebných robotníkov.

Inštalácia sklenenej podlahy do lávky v jednej z najvyšších častí tohoto mostu je jednoznačne najvýznamnejšou zmenou, ktorá sa od dokončenia mosta v roku 1982 udiala. Tento jedinečný počin umožnuje návštevníkom sledovať nie len rušný londýnsky život, ale aj útroby mostu a dokonca aj proces zdvíhania sklopného mostu priamo nad Temžou.


Použité produkty

GLASSOLUTIONS získala zákazku na návrh a výrobu (jednosmernej) sklenenej cesty vloženej do podlahy každej z dvoch 11,5 m dlhých lávok v hornej časti Tower Bridge. Pôvodné podlahy boli odstránené a do oceľového rámu nainštalované 80 mm hrubé sklenené panely tvorené siedmimi vrstvami skla: nízkoenergetické laminované sklo PLANITHERM ULTRA N II, extra číre sklo DIAMANT a protišmykové sklo LITEFLOOR vytvorili spoločne novú štruktúru, ktorá unesie váhu až šiestich slonov! Táto zákazková sklenená podlaha má mimoriadnu odolnosť: bez problémov si poradí s externými silami ako sú silný vietor či prípadné nárazy lodí. Jej životnosť je takmer neobmedzená. Nemenej dôležité bolo ale aj zohľadnenie vnútorných síl a možných zdrojov poškodenia, vrátane možnosti rýchlej a jednoduchej opravy prípadných defektov. Veď most každoročne navštívi až 600 000 osôb. Vrchná vrstva skla je preto prispôsobená tak, aby bolo možné ju v prípade poškodenia vymeniť počas iba 8 hodín, bez toho aby sa muselo akokoľvek zasahovať do ostatných vrstiev sklenenej podlahy a narušovať tak jej celistvosť.


Výsledok

Tento úžasný počin je výsledkom práce tímu Glassolutions v kombinácii so znalosťami a zručnosťami inžinierov z Tower Bridge. Nová sklenená podlaha bola nainštalovaná bez akéhokoľvek obmedzenia cestnej, riečneho či pešieho prevádzky pod mostom. Monumentálneho Tower Bridge si bez pochýb všimnete z akéhokoľvek miesta v Londýne. Doteraz ste ale nemali možnosť vidieť, čo sa deje priamo pod mostom či v jeho blízkom okolí - a práve táto možnosť sa vám vďaka unikátnemu počinu Glassolutions teraz ponúka!


Produkty

SGG DIAMANT

Jedinečné číre sklo SGG DIAMANT má vynikajúce optické vlastnosti vďaka nízkemu obsahu oxidu železitého. To ho predurčuje na použitie do múzeí a obchodov, ale aj do interiérov domov.

"Návštevníci Tak môžu prvýkrát v histórii sledovať Londýn, rieku Temžu, vodné cesty, cesty i chodníky z úplne novej Perspektívy."

Chris Earlie,

obchodný riaditeľ Tower Bridge

Chris Earlie, business manager at Tower Bridge