Results

TOWER BRIDGE

Dokonalá súhra medzi starou a novou technológiou

Pri príležitosti 120. výročia existencie presláveného londýnskeho symbolu Tower Bridge nainštalovala Glassolutions 11 metra dlhú sklenenú podlahu, z ktorej môžu návštevníci Tower Bridge sledovať rieku, cesty i chodníky z výšky 42 metra nad Temžou.


Kontext

Tower Bridge bol otvorený pre verejnosť 30. júna 1894 princom z Walesu, budúcim Edwardom VII. Predstavuje jeden z kľúčových symbolov Londýna. Jeho dokončenie v roku 1892 zavŕšilo osem rokov tvrdej práce piatich dodávateľov a celkom 432 stavebných robotníkov.

Inštalácia sklenenej podlahy do lávky v jednej z najvyšších častí tohoto mostu je jednoznačne najvýznamnejšou zmenou, ktorá sa od dokončenia mosta v roku 1982 udiala. Tento jedinečný počin umožnuje návštevníkom sledovať nie len rušný londýnsky život, ale aj útroby mostu a dokonca aj proces zdvíhania sklopného mostu priamo nad Temžou.


Použité produkty

GLASSOLUTIONS získala zákazku na návrh a výrobu (jednosmernej) sklenenej cesty vloženej do podlahy každej z dvoch 11,5 m dlhých lávok v hornej časti Tower Bridge. Pôvodné podlahy boli odstránené a do oceľového rámu nainštalované 80 mm hrubé sklenené panely tvorené siedmimi vrstvami skla: nízkoenergetické laminované sklo PLANITHERM ULTRA N II, extra číre sklo DIAMANT a protišmykové sklo LITEFLOOR vytvorili spoločne novú štruktúru, ktorá unesie váhu až šiestich slonov! Táto zákazková sklenená podlaha má mimoriadnu odolnosť: bez problémov si poradí s externými silami ako sú silný vietor či prípadné nárazy lodí. Jej životnosť je takmer neobmedzená. Nemenej dôležité bolo ale aj zohľadnenie vnútorných síl a možných zdrojov poškodenia, vrátane možnosti rýchlej a jednoduchej opravy prípadných defektov. Veď most každoročne navštívi až 600 000 osôb. Vrchná vrstva skla je preto prispôsobená tak, aby bolo možné ju v prípade poškodenia vymeniť počas iba 8 hodín, bez toho aby sa muselo akokoľvek zasahovať do ostatných vrstiev sklenenej podlahy a narušovať tak jej celistvosť.


Výsledok

Tento úžasný počin je výsledkom práce tímu Glassolutions v kombinácii so znalosťami a zručnosťami inžinierov z Tower Bridge. Nová sklenená podlaha bola nainštalovaná bez akéhokoľvek obmedzenia cestnej, riečneho či pešieho prevádzky pod mostom. Monumentálneho Tower Bridge si bez pochýb všimnete z akéhokoľvek miesta v Londýne. Doteraz ste ale nemali možnosť vidieť, čo sa deje priamo pod mostom či v jeho blízkom okolí - a práve táto možnosť sa vám vďaka unikátnemu počinu Glassolutions teraz ponúka!


Produkty

SGG DIAMANT

Extra číre a transparentné plavené sklo ponúka vysokú svetelnú priepustnosť bez zelenkavého zafarbenia skloviny.

"Návštevníci Tak môžu prvýkrát v histórii sledovať Londýn, rieku Temžu, vodné cesty, cesty i chodníky z úplne novej Perspektívy."

Chris Earlie,

obchodný riaditeľ Tower Bridge

Chris Earlie, business manager at Tower Bridge