Results

VANCOUVER WEST CONVENTION CENTRE

Perfektná kombinácia funkčnosti, estetiky a udržateľnosti

Na pobreží kanadského Vancouveru nájdete jednu z najneobvyklejších verejných budov v Severnej Amerike. Jedná sa o prvej svetovej kongresové centrum s certifikátom LEED Platinum, ktoré dokonale kombinuje aspekty ekológie, miestne kultúry i mestského prostredia a vyzdvihuje ich vzájomný vzťah jedinečnú architektonickú formou aj materiálností.


Kontext

Po svojom otvorení v apríli 2009 sa kongresové centrum Vancouver Convention Centre West stalo symbolom perfektného spojenia funkčnosti, estetiky a udržateľnosti. Veď hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť budovu, ktorá nebude len funkčné a pútavá, ale aj ekologicky udržateľná. Splnenie tohto cieľa potvrdilo získanie certifikátu LEED Platinum od kanadského úradu pre ekologické stavby Canada Green Building Council. Medzi prvky podporujúce ekologickú udržateľnosť stavby patrí aj zelená strecha s plochou šiestich akrov, na ktorej nájdete flóru typickú pre západné pobrežie, ale aj jedinečný systém energeticky šetrného využitia morskej vody pre vykurovanie a chladenie budovy.


Použité produkty

Kongresové centrum Vancouver Convention Center West bolo dokončené na účely organizovanie zimných olympijských hier a paralympijských hier v roku 2010. Vtedy sa z centra denne hlásilo až 7000 novinárov a reportérov. Kľúčovými aspekty návrhu tejto budovy je transparentná fasáda ponúkajúca omračujúce výhľad na pohorie North Shore, mestský Stanley Park a plytký pobrežný fjord Burrard Inlet. Namiesto oceľových vertikálnych konštrukcií pre spevnenie fasády boli použité stabilizačné prvky z 19 mm hrubého bezpečnostného skla SECURIT-H, ktoré vytvorili nosnú plochu pre systém regulácie slnečného žiarenia. Extra číre sklo DIAMANT ponúka návštevníkom jedinečnú možnosť dokonalého vizuálneho kontaktu s okolitým prostredím. Izolačné prvky potom využívajú skla DIAMANT s nízkym obsahom železa. To vedľa optimálnej bezpečnosti prepúšťa do objektu prirodzené a farebne neutrálne denné svetlo.

Z vtáčej perspektívy si môžete všimnúť nezvyčajné zelené strechy o ploche 6 hektárov. Vysadené tu boli predovšetkým miestne trávy a kroviny, ktoré majú poskytnúť prirodzené útočisko vtákom a hmyzu. Strecha navyše znižuje záťaž budovy v podobe tepla či chladu. Morská voda, ktorá sa čerpá na strechu, je v lete využívaná na ochladzovanie budovy a v zime naopak k jej vykurovanie.


Výsledok

Kongresové centrum Vancouver Convention Centre West JE svojou architektúrou predurčené k bezproblémovému splynutie s prírodou, kultúrou Miestne i okolitou zástavbou. Budova slúži Ako otvorený Verejný priestor, which chodcom sprístupňuje coast. Celý komplex JE prepojený s existujúcim systémom prístavných komunikácií nadväzuje na Miestne verejnú promenádu i cyklotrasu. Ponúka tiež prístup robiť Mestského parku.
 


Produkty

SGG DIAMANT

Extra číre a transparentné plavené sklo ponúka vysokú svetelnú priepustnosť bez zelenkavého zafarbenia skloviny.