Results

Užívajte si výhľad a záplavu svetla bez prehrievania interiéru

Interiér zaplavený maximálnym množstvom denného svetla je skvelým priestorom pre život.

Denné svetlo totiž významne ovplyvňuje pohodu užívateľov budov, čo dokazujú výsledky mnohých vedeckých výskumov a štúdií: 

 • zlepšuje produktivitu práce
 • kreativitu a schopnosť sústrediť sa
 • znižuje úroveň stresu a únavy
 • podporuje regeneračné a ozdravné procesy organizmu

Súčasným trendom v architektúre je preto maximalizácia sklenených plôch na fasádach obytných aj komerčných budov.

To by nebolo efektívne bez inovatívnych postupov pri výrobe skla.

Odstránenie nežiadúceho prehrievania

Architekti čoraz častejšie využívajú celosklenené fasády, okenné pásy, francúzske okná, sklenené steny, stropné zasklenie a veľkoplošné posuvné okná a dvere. Aby tieto prvky fungovali bez nežiadúceho prehrievania, spoločnosť Saint-Gobain divízia Glassolutions ponúka inovatívne riešenie v podobe tepelnoizolačných, protislnečných skiel SGG COOL-LITE SKN 183 (II) s revolučnou kombináciou efektívnej ochrany proti slnku a výnimočnej svetelnej priepustnosti.

Sú tiež zárukou skvelého energetického výkonu a neutrálneho vzhľadu s nízkou reflexiou.

Príjemný priestor pre život

Protislnečné sklá SGG COOL-LITE SKN 183

 

SGG COOL-LITE SKN 183 a variant pre tepelné tvrdenie SGG COOL-LITE SKN 183 II sú najnovšie inovatívne sklá s neviditeľnými protislnečnými povlakmi od spoločnosti Saint-Gobain Building Glass. V rámci produktovej línie protislnečných skiel SGG COOL-LITE ponúkajú najvyššiu možnú svetelnú priepustnosť (TL) až 68 %. V kombinácii s nízkou hodnotou solárneho zisku (g) 37 % a skvelým súčiniteľom prechodu tepla zasklením Ug 0,5 W/m2K vytvára použitie týchto skiel v interiéroch príjemný priestor pre život ľudí, zvierat aj rastlín.

Súčasne vďaka nízkej vonkajšej svetelnej reflexii 14 % a vnútornej svetelnej reflexii 16 % spĺňa požiadavky architektov na neutrálny vzhľad. Použitie skla s protislnečnou ochranou je skvelým spôsobom, ako bez nutnosti inštalácie externého či vnútorného tienenia zaistiť v interiéroch príjemnú klímu bez prehrievania

Kľúčové vlastnosti

Svetelná priepustnosť 68 %
Solárny zisk 37 %
Súčiniteľ prechodu tepla 0,5 W/m2K
Vonkajšia svetelná reflexia 14 %
Vnútorná svetelná reflexia 16 %

 

Uvedené parametre platia pre izolačné trojsklo SGG CLIMATOP 6/16/4/16/4 mm na skle SGG PLANICLEAR – s povlakom SGG COOL-LITE SKN 183 alebo SKN 183 II na pozícii 2, pri použití rámikov širokých 16 mm s plnením medzipriestorov z 90 % Argónu. 

Možnosti použitia SGG COOL-LITE SKN 183

Tepelne tvrdený variant SGG COOL-LITE SKN 183 II znižuje riziko mechanického poškodenia aj porušenia teplotným šokom všade tam, kde sa vyžaduje efektívna ochrana proti slnečnému žiareniu, vysoká svetelná priepustnosť, energetická úspornosť a neutrálny vzhľad v kombinácii s vysokými nárokmi na bezpečnosť.

V rámci komerčných budov je ideálnym riešením pre aplikácie v rámci celosklenených fasád a veľkoplošných okien či okenných pásov v:

 • kancelárskych komplexoch
 • vzdelávacích zariadeniach
 • nemocniciach
 • výkladných skriniach showroomov
 • obchodných priestoroch
 • reštauráciách či kaviarňach

V obytných budovách, rodinných  domoch a rekreačných objektoch tepelne tvrdený variant SGG COOL-LITE SKN 183 II architekti využívajú najčastejšie pre zasklenie francúzskych okien a celoplošných posuvných okien a dverí, ktoré obyvateľom domov poskytujú nielen maximum denného svetla bez prehrievania, ale aj plynulé prepojenie interiéru s exteriérom a panoramatické výhľady do prírody. 

Ďalšou príležitosťou pre vytvorenie príjemného vnútorného prostredia s dostatkom denného svetla bez prehrievania je využitie tepelne tvrdených protislnečných skiel SGG COOL-LITE SKN 183 II v rámci aplikácií pre veľkoplošné strešné zasklenie v komerčných aj rezidenčných objektoch.

Zníženie rizika poškodenia teplotným šokom

Okná proti prehrievaniu SGG COOL-LITE SKN 183

 

V prípade veľkoplošného zasklenia sa odporúča eliminovať možnosť poškodenia skla teplotným šokom a vždy použiť tepelne tvrdený variant skla SGG COOL-LITE SKN 183 II.

Na rozdiel od bežného plaveného skla, ktoré odoláva tepelnému šoku bez poškodenia iba v rozmedzí 30–40 °C, tepelne tvrdené sklo poskytuje odolnosť voči teplotnému šoku pri teplotách až 200 °C. Táto miera odolnosti je dôležitá predovšetkým v aplikáciách, kde je pravdepodobnosť poškodenia teplotným šokom vyššia v dôsledku:

 • nalepenia reklamných fólií
 • umiestnenia nábytku či predmetov v tesnej blízkosti skla
 • použitie žalúzií či roliet (z oboch strán)
 • pôsobenia zdrojov tepla či chladu v blízkosti zasklenia (vyústenie klimatizácie)
 • vytváranie nánosov snehu na časti skla
 • a podobne

Obzvlášť dôležité je použitie tepelne tvrdeného skla v prípade otvorených posuvných dverí či okien, kde pri prekrytí sklenených plôch v uzavretom priestore medzi sklami bez prúdenia vzduchu môže vzniknúť vzduchová bublina s teplotou až 80 °C.

Nech je riziko vzniku teplotného šoku u zasklenia akékoľvek, investícia do tepelne tvrdených skiel sa rozhodne vyplatí.

07/02/2022 - 13:30
Project