Results

Zažite eleganciu a dostatok svetla s francúzskymi oknami

Jednou z najaktuálnejších požiadaviek na okná, okenné fasády a fasádne plochy zo skla je dlhodobá energetická úspornosť. Ako sú na tom francúzske okná, ktoré do interiéru vnášajú eleganciu a zároveň umožňujú čo najdlhšie využívať denné svetlo namiesto umelého? A aké rôzne podoby môže mať francúzske okno?

Francúzske okná svojím názvom vôbec neodkazujú na krajinu svojho pôvodu, akoby sa mohlo zdať. Vznikli pôvodne v Taliansku, kde sa začali vo veľkej miere používať v období renesancie. Spolu s rozšírením renesančného štýlu do zvyšku Európy sa dostali aj do Francúzska, kde architekti ešte viac umocnili ich dizajn vložením dekoratívnych mriežok zapustených medzi tabule skla.

GLASSOLUTIONS francúzske okná

 

Francúzske okná sú definované ako veľké okná, ktoré majú spodnú hranu totožnú s podlahou, čím sa odlišujú od klasických okien. Zvyčajne na ne nadväzuje terasa, záhrada, prípadne balkón. Ak sú umiestnené na poschodí, v miestnosti bez balkóna alebo lodžie, bývajú zabezpečené dekoratívnou mrežou alebo zábradlím, pričom ochranné zábradlie by malo byť vysoké aspoň 110 cm. Práve takáto podoba francúzskeho okna je u nás rozšírenou a pre mnohých ľudí je zhmotnením pojmu francúzske okno. Francúzske okná vybavené hliníkovým prahom kombinujú funkciu okna aj dverí, prípadne preberajú funkciu dverí na terasu alebo balkón.

Druhy francúzskych okien 

Francúzske okná sa delia podľa počtu krídel a spôsobu otvárania. Zvyčajne bývajú dvojkrídlové a trojkrídlové. Stredový stĺpik u nich absentuje a je nahradený tzv. štulpom, ktorý neprechádza do konštrukcie rámu. Po otvorení krídel tak vznikne široký prechod na balkón alebo terasu.

V dnešnej dobe však nie je problém navrhnúť veľké francúzske okná s ľubovoľným počtom krídel aj atypické tvary – tie však nie sú optimálnym riešením s ohľadom na energetickú úsporu a komfort používania.

Pri veľkých presklených plochách môžu byť niektoré krídla z ekonomických dôvodov navrhnuté ako fixné okno, pevne osadené do ostenia bez možnosti otvárania. Vtedy však treba myslieť na prístup z exteriéru, aby bolo možné takéto fixné okno umyť aj z vonkajšej strany.

Posuvné francúzske okná podľa typu otvárania rozlišujeme sklopno-posuvný systém PSK (Tilt & Slide systém) a zdvižno-posuvný HST portál (Lift & Slide systém). PSK systém je cenovo dostupnejšie riešenie a často je využívané pre posuvné dvere na balkón alebo terasu. Naopak, najväčším benefitom HST zdvižno-posuvného systému je bezbariérový prah a odsúvanie krídla dverí do strany. Špeciálne mechanizmy kovania umožňujú posúvať veľkými krídlami s vynaložením minima sily. Takéto okná sa dajú vyrobiť aj vo väčších rozmeroch a s ťažším izolačným sklom. Ide však o cenovo náročnejšie riešenie. 

francúzske okná

 

HST portál má aj hrubšie rámy, v rovnakom stavebnom otvore teda získate menej svetla ako pri použití PSK systému. Odporúča sa do stavebných otvorov širokých aspoň 3 metre. Cenovo dostupnejší sklopno-posuvný systém je menej náročný na priestor okolo posuvného systému. Horšie sa s ním však manipuluje, hlavne deťom, a nedá sa ovládať z exteriérovej strany. Na rozdiel od HST sa však dá sklopiť do vetracej polohy.

Systém Výhody Nevýhody
 PSK systém

 - lepšia cenová dostupnosť

 - možnosť intenzívneho vetrania

 - manipulácia z interiéru aj exteriéru

 - nie je bezbariérový

 - väčšie opotrebovanie posuvných pántov

 - hlučnejší systém ako HST

 - obsluhovanie dverí len z vnútornej strany

 HST systém

 - je bezbariérový

 - jednoduchá prevádzka

 - možnosť aj väčších rozmerov presklenia

 - nízka náchylnosť na opotrebovanie posuvných pántov

 - väčšia cenová náročnosť

 - vysoká váha samotného systému

 

Viac o porovnaní PSK a HST systémov sa dočítate v tomto článku.

Aký materiál je vhodný na francúzske okno?

Francúzske okno môže byť vyrobené z rovnakých materiálov ako klasické okno:

 • drevo
 • plast
 • kompozit
 • hliník
 • drevohliník.

Každý z nich má svoje výhody. Z hľadiska odolnosti voči poveternostným vplyvom, a s prihliadnutím na nenáročnosť údržby, mnohí za najvhodnejší materiál označujú práve drevohliník. Výrobcovia okien pri ňom udávajú dokonca predĺženú životnosť. Do moderných priestorov s vysokými dizajnovými ambíciami sa odporúča aj hliník, ktorý urobil z hľadiska teplotechniky veľký krok vpred a tiež spĺňa všetky podmienky pre pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie.

Výhody veľkých okien 

Slovenská technická norma určuje, že okno v obytnej miestnosti by malo tvoriť aspoň 1/10 podlahovej plochy. V súčasnosti sa odporúča, aby okná zaberali aspoň 1/8 alebo 1/6 podlahovej plochy, čo zabezpečí, že 2/3 miestnosti budú aspoň hodinu denne priamo presvetlené.

Francúzske okná túto požiadavku nielenže spĺňajú, ale takéto veľké okná zaručia, že v miestnosti bude stále dostatok denného svetla.

Prepúšťajú totiž do interiéru viac prirodzeného svetla ako okná klasických rozmerov, opticky prepájajú interiér s exteriérom a poskytujú nerušené výhľady na okolie. 

francúzske okno

 

S veľkými oknami sa spája aj optické zväčšenie priestoru či rýchlejšia výmena vzduchu pri vetraní – veľké krídla skracujú dobu nutného vetrania. Na druhej strane treba myslieť na to, že viac svetla znamená aj viac tepla, takže najmä v letných mesiacov je potrebné myslieť na exteriérové tienenie, prípadne okná ochrániť kvalitným zasklením.

Dôležitým aspektom pri výbere vhodného zasklenia hrá veľkú rolu aj orientácia vašich okien. Pri južnej a juhovýchodnej strane sa ponúka ideálna možnosť riešenia ako sú napríklad protislnečné sklá SGG COOL-LITE XTREME, SGG COOL-LITE SKN 165, SGG COOL-LITE SKN 176 a SGG COOL-LITE SKN 183 a to bez nutného použitia vonkajšieho tienenia.

Kvalitné zasklenie ovplyvňuje aj zvukovo-izolačné vlastnosti francúzskych okien. Tie však okrem samotného skla závisia aj od rámov, tesnenia a tiež od kvality montáže. 

Typ okna Priepustnosť svetla Hodnota G
COOL-LITE® SKN 154 50% 0.27
COOL-LITE® XTREME 60/28 60% 0.28
COOL-LITE® SKN 165 61% 0.33
SGG COOL-LITE XTREME II 70/33 II s DGU 6/16/4 PLANICLEAR 70% 0.33
SGG COOL-LITE XTREME II 70/33 II s DGU 6/16/4 DIAMANT 71% 0.33

 

Francúzske okná majú aj svoje negatíva

Väčšia plocha francúzskych okien môže byť príčinou väčších tepelných strát.

Okno sa vo všeobecnosti považuje za najslabšie miesto obvodovej konštrukcie z tepelnoizolačného hľadiska, preto je potrebné venovať mu výnimočnú pozornosť.

Vhodný profil a kvalitné zasklenie však vyriešia aj tento problém. Obmedzenie strát tepla inštalovaním energeticky účinných okien môže až o 20 % znížiť náklady na energie a redukovať aj efekt chladných stien. S návrhom správnej skladby zasklenia môže projektantom a architektom pomôcť softvér CalumenLive

Prehľadné video Vám priblíži našu aplikáciu CalumenLive

 

Výstupom z neho je technický list s definovanými hodnotami:

 • prestupu svetla
 • solárneho faktora
 • súčiniteľa prechodu tepla

Uvedené sú aj trieda bezpečnosti či nepriezvučnosť. Ďalšou nevýhodou francúzskeho okna je umiestnenie výhrevných telies. Projektanti do takýchto miestností zvyčajne navrhujú podlahové konvektory, kedy je vykurovacie teleso umiestnené v podlahe a prekryté mriežkou, cez ktorú sála teplo do interiéru. Inú možnosť ponúka inštalácia podlahového vykurovania.  

Francúzske okná a skladba trojskla

Najväčšie okná v dome by mali byť zamerané na juh alebo juhozápad, s francúzskymi oknami sa preto často stretneme:

 • v obývačke
 • otvorenej dispozícii kuchyne
 • jedálne
 • obývačky na prízemí

Pri výbere francúzskych okien klient zvyčajne myslí len na ich vzhľad a materiál, z ktorého sú vyrobené. Kvôli väčšej zasklenej ploche je však nutné prihliadnuť na tepelnoizolačné vlastnosti izolačného skla, použitie teplého dištančného rámiku SWISSPACER ULTIMATE a kvalitu rámu. Dôležitý je ako nízky súčiniteľ prechodu tepla, tak aj využitie tepelných ziskov – energetická priepustnosť slnečného žiarenia.

SWISSPACER Ultimate

 

Okná totiž spôsobujú tepelné straty, ale zároveň prispievajú k vyhrievaniu miestnosti tepelnými solárnymi ziskami. Vysoko výkonné zasklenia môžu mať výrazný vplyv na spotrebu energie a taktiež môžu v porovnaní s jednoducho zasklenými oknami znížiť náklady na vykurovanie a osvetlenie až o 30 %. 

Pridaním správneho typu do skladby izolačného trojskla sa dá zároveň dosiahnuť aj veľmi zaujímavá protihluková a protislnečná ochrana ako aj rôzne triedy bezpečnosti. Ideálna skladba francúzskeho okna predstavuje vonkajšiu tabuľu z multifunkčného skla , ktorá je komfortná na údržbu, prostrednú tabuľa z číreho skla a vnútornú tabuľu, ktorá odráža teplo do miestnosti. 
 

08/06/2021 - 01:18
Project